Anonimowa pomoc psychologiczna online

Często klienci pytają się mnie o możliwość pozostania anonimowym podczas psychologicznej współpracy on-line. Bardzo często są pozytywnie zaskoczeni tym, że cała pomoc psychologiczna i konsultacje mogą odbywać się drogą online, a także, że mogą pozostać anonimowi.

Czemu ludzie wybierają bycie anonimowym w kontakcie on-line z psychologiem?

Jest bardzo wiele powodów dla których ludzie wybierają anonimową pomoc psychologiczną on-line i są skłonni do dostosowania się do takiej formy psychoterapii lub pomocy psychologicznej. Niektórzy ludzie są bardzo zalęknieni lub wstydliwi. Tacy ludzie są bardziej otwarci i czują się o wiele bezpieczniej kiedy wiedzą, że są całkowicie anonimowi. Niekiedy, w przypadku kiedy lęk i wstyd jest główną przyczyną problemu, kontakt przechodzi w końcu na konwencjonalne zasady budowania relacji, czyli spotkania w gabinecie. Niemniej, początkowa możliwość konsultacji psychologicznej on-line dla takich ludzi jest niesamowitym atutem. Dla psychologa też jest to pewna forma komfortu, ponieważ nie ma obowiązku prowadzenia rozmowy w gabinecie.

Na skorzystanie z pomocy psychologicznej on-line decydują się również osoby chcące utrzymać granice pomiędzy swoją prywatnością a prywatnością psychologa. Najczęściej osoby te nie chcą być rozpoznane i mają potrzebę utrzymania spotkań z psychologiem w tajemnicy. Zdarza się, że wynika to z pełnionej roli społecznej lub wykonywanego zawodu, ale najczęstszą przyczyną jest rodzina i jej negatywny stosunek do terapii. Taka „on-line” forma nawiązania relacji z psychologiem jest zdecydowanie koniecznym warunkiem, by osoba zdecydowała się na rozpoczęcie współpracy. Czuję się ona wtedy zabezpieczona i pewna, że jej działanie nie wyjdzie na jaw.

Pomoc psychologiczna on-line jest również wybierana dlatego, że osoby nie mają fizycznej możliwości spotkania się. Mieszkają w miejscu skąd trudno przedostać się do miejsca w którym przyjmuje psycholog. Cotygodniowe spotkanie sprawiałoby, że koszty jednej sesji z psychologiem rosłyby niewspółmiernie. Wtedy taka pomoc psychologiczna, on-line i możliwość pozostania anonimowym, staje się ratunkiem dla osoby która zmaga się z problemami, a jest skłonna do skorzystania z profesjonalnych usług psychologicznych za pośrednictwem internetu.

Czy pomoc psychologiczna on-line działa?

A czemu miałaby nie działać pomoc psychologiczna on-line w której można pozostać anonimowym? Zmianę psychologiczną buduję się dzięki wykorzystaniu języka i budowaniu dzięki niemu relacji równości i szczerości (o rozmowie i budowaniu relacji dzięki niej świetnie opowiada prof. Jerzy Bralczyk klik). Anonimowość i kontakt on-line nie oznacza, że wymiana informacji poprzez język i budowanie relacji jest inna niż w gabinecie. Moim osobistym zdaniem praca psychologa w okolicznościach anonimowości i relacji on-line może być pewnych przypadkach skuteczniejsza niż w gabinecie. Ludzie którzy pozostają anonimowi są bardziej szczerzy i otwarci. Te dwa czynniki mają szczególne znaczenie w pracy psychologa, który zbiera informacje o kliencie i wykorzystuje je do pomocy mu w problemach z jakimi się zmaga.

Potrzebujesz psychologicznej pomocy on-line? Zachęcam do kontaktu.

Anonimowa pomoc psychologiczna online www.ztobawczasiezmiany.pl